Bilgi

Temettü Nedir? Dağıtımı Ne Demektir?

Temettü, halk arasında da bilinen haliyle kâr payı demektir. Şirketin yaptığı senelik karın pay ortakları arasında dağıtılmasıdır. Temettü, bir şirketin bütün pay ortaklarının, ortak oldukları günde elde ettikleri doğal haklardan biridir.

Temettü Dağıtımı Ne Demektir?

Bir şirketin yıllık net karından vergiler ve diğer şirket giderlerinin çıkarılmasıyla hesaplanan karın pay ortakları arasında dağıtılmasına Temettü dağıtımı denilmektedir. Bu dağıtım için ayrılan para, şirketin kârından vergi ve giderler çıkarıldıktan sonra geriye kalan paranın en az %20’si ile yapılmalıdır. Temettü dağıtımı, her hisse sahibinin hisse oranına göre hesaplanır. Daha az hissesi olan yatırımcılar, bu dağıtımdan daha az gelir elde etmektedirler.

Her şirket Temettü dağıtımı yapmamaktadır. Bu sebeple, Temettü dağıtımı yapan şirketler, yatırımcılar tarafından daha sık tercih edilmektedirler. Temettü dağıtımı olan ve Temettü geliri daha fazla olan şirketler, yatırımcı üzerinde daha güvenli bir izlenim bırakmaktadır. Bir şirketin Temettü oranına bakılarak, potansiyeli ve büyüme gücü de anlaşılabilir.

Temettü Dağıtımı Nasıl Yapılır?

Şirketler Temettü dağıtımı yapılırken üç farklı yöntem kullanabilirler. Bu yöntemler, pay ortaklarına hisse senedi verilmesi, nakit ödeme yapılması ya da bir kısmının hisse senedi bir kısmının ise nakit ödeme şeklinde yapılmasını içermektedir. Eğer Temettü dağıtımı yapan şirket, bedelsiz sermaye artırımı yöntemini kullanıyorsa, Temettü dağıtımlarında yalnızca hisse senedi ile dağıtım gerçekleştirebilmektedir. Bu seçenek kullanılıyorsa, şirketin piyasa değeri hesaplanır ve bunun üzerinden yatırımcıya hisse verilir. Temettü dağıtımı yapan şirket, eğer Borsa’da işlem gören yatırım ve projelere sahip değilse, ilk Temettü dağıtımını nakit olarak yapmak zorundadır. Hisse senedi yoluyla yapılan Temettü dağıtımı yatırımcılar tarafından her zaman tercih edilmemektedir. Para olarak verilmeyen Temettüler, pay ortağının bu Temettü gelirini başka alanlarda değerlendirmesinin de önün kapatmaktadır.

Temettü Nasıl Alınır?

Kişilerin Temettü alımını hak edebilmeleri için, herhangi bir şirkette hisse sahibi olmaları gerekmektedir. Temettü dağıtımının yapılacağı şirket tarafından duyurulduktan sonra şirket hisselerine ortak olan yatırımcılar da bu Temettü hakkından yararlanabilmektedirler. Kişiler halka arz edilen şirketler aracılığıyla da hisse sahibi olarak bu hakkı kullanabilmektedirler.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir