Bilgi

Tahvil Nasıl Alınır 2021

Tahvil alım satım işlemleri için borsa hesapları kullanılmaktadır. Devlet tarafından belirlenen ya da şirketler tarafından kullanıma açılan tahviller, borsa yatırım araçları kullanılarak satın alınmaktadır. Tahvil haklarının satın alınmasının ardından, alınan tahviller borsa portföyüne eklenmekte ve istenen özelliklerde risk dengesi elde edilmektedir. Herhangi bir borsa yatırım aracı kullanılarak, borsa portföyü üzerinden tahvil alım satım işlemleri gerçekleştirilmektedir. Tahvil alım satımları, tıpkı hisse senedi alım satım işlemlerinde olduğu gibi kar getirisi sağlamaktadır. Kişilerin birikimlerini borsada değerlendirmesi amacıyla geliştirilen yatırım araçlarından bir tanesi olan tahvil yatırımları, doğru zamanda alım satım yapılarak kar sağlamaktadır. Tahvil alım satım işlemleri hakkında merak edilenler, yazı içerisinde tüm özellikleriyle ele alınmıştır.

Tahvil Alımı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tahvil yatırımı yaparken, kişilerin bilmesi gereken püf noktalar, aşağıda detaylıca ele alınmıştır:

  • Tahvil yatırımları içerisinde yer alan borçlanma senetlerine ait faiz değeri ödemeleri, her ayın 1’i ve 15’i arasında kişilerin hesaplarına aktarılmaktadır.
  • Satın alınmış tahvillere ait nominal değerler, şirketlerin paylarından ayrı olarak hesaplanmakta ve vade tarihi sona erdiğinde, şirket ortaklarının hesaplarına yatırılmaktadır.
  • Tahvil yatırımlarının güncel verimini ölçmek için pazar fiyatı değerlendirilmekte ve bu fiyatın üzerinden yüzdelik bir değer belirlenmektedir.
  • Tahvillere ait kupon değerinin belirlenmesi için tahvildeki nominal değer ele alınmakta ve bu değerin yüzdelik verimi hesaplanarak, güncel değerler belirlenmektedir.

Tahvil alımı için belirlenen vade süreleri, tahvil basımının yer aldığı tarih üzerinden hesaplanmaktadır.

Tahvil Yatırımında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tahvil alımı yapılırken, kişilerin dikkat etmesi gereken faktörler aşağıda sıralanmıştır:

  • Tahvil yatırımı yapmadan önce, mevcut tahvilin hangi piyasa üzerinde işleme alınacağının araştırılması gerekmektedir. Yeterli araştırma yapılmadan tahvil alınması, uzun vadede zarar edilmesine yol açabilir.
  • Tahvil yatırımı yapmadan önce, bu alanda uzman desteği ve eğitim alınması gerekmektedir.
  • Hisse senedi ve tahviller arasındaki temel farkların belirlenmesi, yatırımlardan kar edilmesini sağlamaktadır.
  • Tahvil yatırımlarının asıl amacı, borsa portföyünün dengelenmesi olduğundan, hangi yatırım aracının kullanılacağı iyi seçilmelidir.
  • Tahvil yatırımı yapmadan önce, piyasanın genel koşulları ve tüm risk faktörleri incelenmelidir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir