Bilgi

Dolar Ne Olur? 2021’de Dolar Kuru Ne Olur?

2020 yılında Dolar’ın oldukça yüksek değerler görmesi ve bu değerleri koruması, Türk Lirası’nın Dolar karşısında değer kaybetmesine ve Türkiye’de yaşayarak Türk Lirası kullanan kişilerin de alım güçlerinin ve hayat standartlarının düşmesine sebep oldu. Doların ne olacağına dair fikirler şekillenmeye başlarken, yatırımcılar ve yüksek değerler karşısında kaygı taşıyan insanlar da yeni değerler için meraklanmaya başladılar.

Alman Commerzbank Dolar Kuru Tahmini

Merkez Bankası’nın başlatmış olduğu faiz artışını değerlendiren Commerzbank Kıdemli Gelişen Piyasalar Ekonomisti Tatha Ghose, Merkez Bankası’nın hareketinin piyasa beklentileri dahilinde gerçekleştiğini ve bu durumda kurun değer kaybedebileceğini ön gördüğünü belirtiyor.

Alman Commerzbank Dolar kuru tahmini içerisinde rakamsal değerler de açıklanırken, 2021’in ilk çeyreğinde, 2020’nin son çeyreğinde olduğu gibi para piyasalarını ve vatandaşların cüzdanını zorlamayacak rakamların beklendiği de tahmin ediliyor. Bankanın incelemesine göre, 2021’in ilk çeyreğinde, Dolar 7.50 gibi bir seviyede seyredecek ve Türk Lirası’nın kademeli bir şekilde zayıflamasıyla 8.00’ı bulacak.

Citi Group Dolar Kuru Tahmini

Para piyasalarındaki hareketliliği ve Dolar’ın durumunu değerlendiren ve kendi tahminlerini aktaran diğer kuruluş ise Citi Group oldu. Citi Group Dolar kuru tahminine göre, diğer ülkelerin ekonomik anlamda kazanacağı büyümenin seyri ve korona virüs etkisinin azalmasının ardından, ülkelerin iç piyasalarında ve dolayısıyla dünya çapındaki para piyasalarında olacak hareketlilik ve piyasaya sürülecek olan korona virüs aşıları, Dolar kurunun düşmesine sebep olacak.

Citi Group Dolar tahminine dair şu açıklamayı yaptı: Uygulanabilir ve yaygın şekilde dağıtılan aşılar piyasaya girdiğinde, bunun ABD dolarındaki yapısal aşağı yönlü trendin ikinci ayağını daha da aşağı çekeceğini öngörüyoruz. Böyle bir durumda doların kayıplar yaşaması mümkün, muhtemelen 2021’de yüzde 20 kadar düşebilir.

Robabank Dolar Kuru Tahmini

Dolar tahmini yapan bir diğer kuruluş da Robabank oldu. Rabobank Gelişen Piyasalar Kur Stratejisti Piotr Matys tarafından sunulan tahmin raporuna göre, 2021’in son çeyreğinde Dolar’ın 7.50’de sabitlenmesi bekleniyor. Robabank Dolar kuru tahmini, uzun vadede Dolar’ın düşeceğini ve artık bir değer aralığında sabitleneceğini de ön görüyor.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir