Borsa Nedir?

Borsada Yatırım Yapabileceğiniz 4 Araç

Borsada yatırım yapılabilecek dört araç; kıymetli evraklar, emtialar, döviz ve türev araçlar olmaktadır. Borsada yatırım yapabileceğiniz araçlar ile birikimlerinizi değerlendirerek kar elde edebilirsiniz. Borsada kazanabilmek için piyasa takibinin iyi yapılması ve bireysel olarak işlem stratejisinin üretilmesi gerekmektedir. Yatırım aracında meydana gelecek olan değişiklikler önceden tahmin edilmeli ve buna göre pozisyon alınmalıdır.

Borsada Yatırım Aracı Olan Kıymetli Evraklar

Kıymetli evraklar ile borsada yatırım yapmak isteyenler; hisse senedi, borsa ve tahvil alım satımı yapabilmektedirler. Borsada işlem hacmi en fazla olan yatırım aracı kıymetli evraktır. Ana yatırım enstrümanı olarak birçok yatırımcı tarafından da hisse senedi tercih edilmektedir. Kıymetli evrakların tanımları aşağıda verilmiştir:

  • Hisse senedi: Sermaye şirketlerinin ortaklarının paylarını ve ortaklıklarını belgeleyebilmek için verdikleri evraktır.
  • Tahvil: Bir yıldan uzun vadeye sahip olan borç senetlerine verilen isimdir.
  • Bono: Borçlanma senedi olan bononun diğer kıymetli evraklardan farkı; vadesinin 60 günden az ve 360 günden fazla olmamasıdır.

Borsada Emtia Yatırımı

Emtia yatırımı; ülkelerin ekonomik olarak karmaşa yaşadıkları dönem içerisinde en çok tercih edilen ve güvenilen yatırım olmaktadır. Altın, petrol, bakır, gümüş, alüminyum, çelik, buğday, kakao, pamuk ve mısır gibi birçok emtia borsa üzerinden alınıp satılabilmektedir. Emtia alım satımları 2013 senesinde Vadeli İşlem ve Opsiyon Borsası’nda ve İstanbul Altın Borsası’nda yapılırken şu an Borsa İstanbul aracılığı ile yapılmaktadır. Borsada yatırım yapabileceğiniz araçlardan olan emtiaların faiz getirisi bulunmadığı için faizlerin cazip olmadığı dönemlerde emtia yatırımı tercih edilmektedir.

Borsada Yatırım Amacı İle Döviz Tercihi

Borsada döviz yatırımı ile işlem yapmak isteyen yatırımcılar; 3 farklı türde döviz ile vadeli işlem sözleşmesine yatırım yapabilmektedirler. USD/TRY, EUR/TRY ve EUR/USD çapraz kur vadeli işlem sözleşmelerine yatırım yapılmasına imkan tanınmaktadır.

Türev Araçlar İle Borsada Yatırım Yapmak

Türev araçlar ile borsa yatırımı; forward, futures, option ve swap işlem sözleşmelerini kapsamaktadır. Borsada yatırım yapabileceğiniz araçlardan olan türev araçlar; finansal enstrümanın değerine bağlı olmaktadır. Örnek vermek gerekir ise; altın hem spot fiyatı hem de vale fiyatı üzerinden alım satımı yapılabilen bir yatırım aracıdır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir