Borsa Nedir?

Borsa Yatırım Fonu Nedir, Nasıl Alınır?

Borsa Yatırım Fonları, bir para endeksini baz alarak baz aldığı bu para endeksinin yansımalarını net ve objektif şekilde yatırımcılarına göstermeyi amaçlayan bir fon çeşididir. Borsa Yatırım Fonu, Sermaye Piyasası Kurulu tarafından onaylı ve yasal güvenirliliği olan, yatırımcılarının hisse senetlerine, bonolara ve diğer pek çok yatırım türüne yatırım yapabilmesinin önünü açan bir fondur. Bu fonun diğer yatırım fonlarına göre en büyük farkı ise, fonun katılım payları, piyasanın gün içinde açık kaldığı zaman boyunca, Borsa İstanbul AŞ’de toplam değeri üzerinden hesaplanan piyasa fiyatı ile işlem görmesidir.

Borsa Yatırım Fonu’nun Avantajları Nelerdir?

Borsa Yatırım Fonu’nun kendi içinde pek çok avantajı bulunmaktadır. Bu fonun avantajları şu şekilde sıralanabilir:

  • Borsa Yatırım Fonları, hisse senetleri gibi işlem görerek, yatırımcının günlük olarak alım satım yapmasına olanak tanımaktadır. Bu alım satım işlemleri aracı kurum vasıtası ile gerçekleşebilir.
  • Borsa Yatırım Fonları ile, yatırımlarda kısa pozisyon almak ve kredili işlemlerden faydalanabilmek de mümkün olmaktadır.
  • Varlık dağılımı, fonun bağlı bulunduğu endeks tarafından belirlenmektedir.
  • Fonun getiri, bağlı olduğu endeksin hareketlerine göre değişmektedir.
  • Vadeli işlem sözleşmelerinde olan sistemin aksine, temettü getiri avantajı bulunmaktadır.
  • Bu fon, yatırımcı tarafından tek bir enstrüman alınarak tek endeksin takip edilmesine olanak tanır. Böylece yatırımcılar çok fazla değişkeni takip etmeden net kararlar verebilirler.

Borsa Yatırım Fonu Net Aktif Gösterge Fiyatı Nedir?

Borsa Yatırım Fonu net aktif gösterge fiyatı, fon içinde dolaşımda bulunan toplam değerlerin, dolaşımda var olan katılma belgesi pay sayısına bölünmesi yoluyla hesaplanır. Dolaşımda bulunan toplam değer değişirse, net aktif gösterge fiyatı da ona göre değişmektedir.

Borsa Yatırım Fonu Alırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Borsa Yatırım Fonları alımında dikkat edilmesi gereken unsurlar da vardır. Borsa Yatırım Fonu alınırken, yatırımcıların aracı olarak seçtikleri kurumun yasal zemin üzerinde olup olmadığına dikkat etmeleri gerekir. Bunun için en iyi yol, hali hazırda yasal olarak hizmet veren bir bankayı aracı olarak seçmekten geçmektedir. Bankalarda bulunan fon varlıkları Takasbank yapısı güvencesinde saklanmaktadır.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir