Bilgi

Bankalarda Dolar Alım Satım

Bankalarda dolar alım satım işlemlerinin yapılabilmesi için dolar hesabının açılması gerekmektedir. Bankalar vadeli ve vadesiz olmak üzere iki çeşit dolar hesabı seçeneği sunmaktadırlar. Bankalarda dolar alım satım işlemleri ile vadesiz hesapta kur farkından ve vadeli dolar hesabında ise hem kur farkından hem de faizden kazanç sağlanabilmektedir.

Bankalarda Dolar Alım Satımda Makas Farkı Nedir?

Bankalarda dolar işlemlerinde makas farkı; hafta içi 09:00 ile 17:00 saatlerinde ve hafta sonunda fazla olmaktadır. Hafta içi 09:00 ile 17:00 saatleri arasında fiziki dolar alımı yapılabildiği ve piyasaya müdahale edilme şansı olduğu için makas aralığı düşüktür. Merkez Bankası’nın kurlarına çok daha yakın bir kur ile karşılaşılmaktadır. Ancak bankalar kapanış saatinden açılış saatine kadar yaşanabilecek döviz dalgalanmalarından olumsuz etkilememek için bu zaman diliminde makas aralığını yükseltmektedirler. Ekonomide yüksek dalgalanmalar olduğunda, makas farkı çok daha yüksek olmaktadır.

Dolar Alım Satımı İçin En Uygun Banka Hangisidir?

Dolar işlemlerinde en iyi banka; bankaların şartları değiştikçe değişiklik göstermektedir. En yüksek fiyattan dolar alımı yapılabilecek bankalara örnekler ise; Enpara, HSBC, ING Bank, Ziraat Bankası, QNB Finansbank ve Halkbank olmaktadır. Bankalarda dolar alım satım işlemleri ve özellikle dolar bozdurma işlemi yapacak olan yatırımcılar, bu bankalardan daha uygun fiyat ile işlem yapabilmektedirler.

Bankalarda Vadesiz Dolar Hesabı Nedir?

Vadesiz dolar hesabı; faiz kazancının elde edilemediği döviz hesaplarındandır. Bu hesap üzerinden para transferleri ve ödemeler yapılabilmektedir. Vadesiz TL hesabından tek farkı para birimi olmaktadır. Bankalar hem dijital bankacılık yöntemleri ile hem de banka şubelerinden vadesiz dolar hesabına para transferi yapılabilmesini sağlamaktadır.

Vadeli Dolar Hesabı Nedir?

Vadeli dolar hesabı; birikimin belirli bir vadede hesapta tutulması ve bu şekilde hesaptaki dolar üzerinden faiz kazancı elde edilmesi mantığına dayanmaktadır. Bankalarda dolar alım satım işlemi yapan yatırımcılar dolar hesaplarının özelliklerine göre vade dolmadan hesaplarından para çekebilmektedirler. Ancak eğer vade dolmadan para çekerlerse faiz getirisi elde edilememektedir. Vadeli dolar hesabında uygulanacak olan faiz oranı ise bankadan bankaya göre değişiklik göstermektedir.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir